|مؤسسه تخصصی آل یاسین|

emailآخرین رویدادها:  
 • آثـار ماندگـار 6
 • آثـار ماندگـار 5
 • رونمایی از کتاب شهیده ولایت
 • آثـار ماندگــار 4
 • آثـار ماندگــار 3
 • آثـار ماندگــار 2
 • اســوه تاریخ
 • آثـار ماندگـــار 1
adsپیوندها
امام خمینی
امام خامنه ای
archiveبایگانی
random-hadisحدیث تصادفی
سخنی از بهشت
adsاعلانـات

۴۲ مطلب در ارديبهشت ۱۳۹۷ ثبت شده است

جلسه 46 درس خارج فقه 97/01/18

بازدید : ۱۸۰ بار
دسته بندی : فقه و اصول ,

درس خارج فقه مبحث قضا

"استاد ارجمند حضرت آیت الله حاج سید محمد موسوی حفظه الله"

 • مؤسسه آل یاسین

نگوئید رمضان رفت و رمضان آمد

بازدید : ۳۷۵ بار
دسته بندی : تهذیب ,

اوصاف ماه مبارک رمضان در آئینه کلام معصوم (علیه السلام)

ماه رمضان نهمین ماه از ماههاى سال قمرى است. در قر آن کریم از ماههاى سال قمرى ، جز ماه رمضان نام هیچ ماه دیگرى نیامده است1 و این یکى از فضایل و امتیازات ماه رمضان است که از میان ماههاى سال قمرى فقط از ماه رمضان در قر آن ، در سوره بقره آیه 185 نام برده شده است . کلمه رمضان اسمى از اسماى الهى است و نباید به تنهایى و بدون کلمه شهر که به معناى ماه است ذکر شود .

 • مؤسسه آل یاسین

زمان‌ و مکان قیامت!

بازدید : ۳۳۱ بار
دسته بندی : اعتقادات ,

قیامت‌ چه‌ موقع‌ بر پا میشود؟ یا جای‌ قیامت‌ کجاست‌؟ آیا در زمین‌ است‌؟ در یکی‌ از کرات‌ آسمانی‌ است‌؟ آنجائی‌ که‌ خداوند عزّ وجلّ، بهشت‌ و جهنّم‌ را برای‌ مؤمنین‌ و کافرین‌ قرار داده‌ کجاست‌؟ محلّش‌ کجاست‌؟ زمانش‌ کی‌ خواهد بود؟  برای پاسخ مقدّمه‌ای‌ را ذکرمی نمائیم‌، و پس‌ از بیان‌ این‌ مقدّمه‌ معلوم‌ میشود که‌ زمان‌ قیامت‌ کی‌ میباشد و مکان‌ بهشت‌ و جهنّم‌ کجاست‌.

 • مؤسسه آل یاسین

فکر یا عالی‌ترین مظهر حیات

بازدید : ۳۲۴ بار
دسته بندی : اعتقادات ,
فکر

میزان شگفتی های جهان آفرینش آنقدر‌ زیاد اسـت که دانش روزافزون بشر، در برابر آن جلوه ی یک صفر را‌ هم ندارد؛ هر روزی‌ کـه‌ از عمر جهان می‌ گذرد و دامـنه ی عـلوم وسعت می یابد و سطح افکار بالاتر می رود، قیافه ی اسرار جدیدی نمایان می‌ گردد و لذا نباید گمان کنیم که اسرار این عالم تمام شدنی و محدود است.

 • مؤسسه آل یاسین

معناشناسی توحید در نهج‌البلاغه

بازدید : ۳۵۲ بار
دسته بندی : نهج البلاغه ,
نهج البلاغه
«توحید» به معنای «واحد» دانستن خداوند است. «واحد» در زبان عرب متحمل معانی گوناگون می‌باشد. در کلمات امیرمؤمنان (علیه‌السلام)، معانی مختلف «واحد» مورد توجه قرار گرفته و برخی از انواع وحدانیّت لایق جلال خداوند دانسته نشده است. آن حضرت، خداوند را منزه از وحدت عددی و وحدت نوعی دانسته‌اند.
 • مؤسسه آل یاسین

آیا وهابیت اعتقادی به منجی دارند ؟

بازدید : ۳۵۰ بار
دسته بندی : مهدویت ,
مهدویت و وهابیت
در رابطه با رویکرد وهابیت نسبت به مهدویت ، توجه شما را به این نکته جلب می کنم که وهابیت و اهل سنت حدود 99 درصدشان در رابطه با مهدویت ، پنجاه ـ شصت در صد با شیعه هم عقیده هستند؛ یعنی این ها معتقد هستند که رسول اکرم صلی الله علیه وآله بشارت داده به وجود حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) که آن نازنین وجود خواهد آمد و جهان را پر از عدل و داد خواهد کرد ؛ همان گونه که از ظلم و ستم لبریز شده است .
 • مؤسسه آل یاسین

انسان‌شناسی صدرالمتالهین (1)

بازدید : ۳۶۵ بار
دسته بندی : اعتقادات ,

در این مقاله به مبانب فکری و برخی نکات اساسی تفکر صدرالمتالهین در باب انسان شناسی می‌پردازیم.

با توجه به اهمیت انسان‏شناسی در حکمت متعالیه صدرالمتالهین، نویسنده کوشیده است ‏با توجه به مبانی فلسفی، او را در هستی‌شناسی و معرفت‏شناسی حقیقت انسان از حیث جسم و جان یا روح و بدن معرفی کرده و تعامل نفس و بدن را از جهت هستی‏شناختی، یعنی پیمودن مراتب وجود و از حیث معرفت‏ شناختی، یعنی جایگاه نفس و قوای حسی در معرفت و تاثیر عرفت ‏بر نفس بررسی کند. حاصل این بررسی تعیین نقش معرفت در تکامل نفس و رسیدن به درجه انسان کامل از حیث علم و عمل است کلید واژه‏ها: انسان‏شناسی، نفس، جسمانیه? الحدوث و روحانیه? البقاء، تجرد نفس، مراتب نفس، علم، حکمت عملی و سعادت.

 • مؤسسه آل یاسین

عاقل دین دار

بازدید : ۳۷۵ بار
دسته بندی : اعتقادات ,
عقل و دین

آنچه در این مقاله بررسی می‏شود تبیین سهم و کارکرد عقل در زمینه دین‏شناسی است. اینکه کار عقل در رابطه با دین چیست؟

آیا فقط احکام دینی را ادراک می کند یا می‏تواند خودش نیز حکم دینی را بیان نماید؟

 یعنی آیا عقل کلید ورود بشر به ساحت دین است یا چراغ آن است و فضای محتوای دین را برای بشر آشکار می‏سازد؟

 • مؤسسه آل یاسین

پیامبر گمراه؟!!

بازدید : ۳۹۶ بار
دسته بندی : اعتقادات ,
قرآن

در ادامه بررسی آیاتی از قرآن کریم پس از آیات سوره مبارکه فتح، که در ظاهر مورد استناد برخی از افراد قرار گرفته است و آن ها را دلیلی بر خدشه دار شدن عصمت نبی مکرّم اسلام تلقّی می نمایند، به آیات سوره مبارکه ضحی رسیدیم. می فرماید: أَلَمْ یَجِدْکَ یَتِیمًا فَآوَى وَ وَجَدَکَ ضَالًّا فَهَدَى وَ وَجَدَکَ عَائِلًا فَأَغْنَى؛ مگر نه اینکه تو را یتیم یافت پس پناه داد و تو را سرگشته یافت پس هدایت کرد و تو را تنگدست ‏یافت و بى‏نیاز گردانید.(1) 

 • مؤسسه آل یاسین

همه علوم عقلی به شعر!

بازدید : ۳۳۹ بار
تفکر

اهل فن بخوانند!! 

شناخته‌ترین‌ کتاب‌ حکیم سبزواری‌ منظومه‌ اوست که‌ خود وی‌ آن‌را شرح‌ کرده‌ است. این‌ کتاب از تلفیق نظم‌ و نثر فراهم است و شامل‌ یک‌ دوره‌ فلسفه‌ و منطق‌ به‌ نحو اختصار است‌. به‌ همین‌ مناسبت‌ منظومه‌ در مراکز علمی‌ در سلسله‌ کتاب های‌ درسی‌ قرار دارد‌ و در عصر مؤ‌لف‌ نیز در طهران‌ - که‌ مهم‌ترین‌ مرکز تدریس‌ فلسفه‌‌  بود- این‌ کتاب‌ تدریس‌ می‌شد. ‌کتاب‌ منظومه‌ تلخیص‌ مرتّبی‌ از اسفار اربعه‌ ملاصدرا است‌ و در بیشتر موارد تقریباً‌ عین‌ عبارت های‌ اسفار را نقل‌ کرده‌ است. در چند مبحث‌ مؤ‌لف‌ بر صدرا نکته‌ گرفته، از قبیل‌ این که‌ در برهان‌ تضایف‌ و مبحث‌ اتحاد عاقل‌ و معقول‌ و ترکیب‌ اتحادی‌ ماده‌ و صورت‌ بر صدرا اشکال‌ کرده، و در واقع‌ بیشتر آن ها وارد نیست.

 • مؤسسه آل یاسین

پشتیبانی