|مؤسسه تخصصی آل یاسین|

emailآخرین رویدادها:  
 • آثـار ماندگـار 6
 • آثـار ماندگـار 5
 • رونمایی از کتاب شهیده ولایت
 • آثـار ماندگــار 4
 • آثـار ماندگــار 3
 • آثـار ماندگــار 2
 • اســوه تاریخ
 • آثـار ماندگـــار 1
adsپیوندها
امام خمینی
امام خامنه ای
archiveبایگانی
random-hadisحدیث تصادفی
سخنی از بهشت
adsاعلانـات

۳۵ مطلب در تیر ۱۳۹۴ ثبت شده است

ماجرای شدّاد

بازدید : ۸۴۷ بار

ماجرای بهشت شدّاد

 

بعضی در ذیل آیه 6 تا 8 سوره فجر ماجرای بهشت شدّاد و هلاکت او را قبل از دیدار آن بهشت نقل کرده‎اند. در این آیات چنین می‎خوانیم:

«اَ لَمْ تَرَ کَیفَ فَعَلَ رَبُّکَ بِعادٍ إِرَمَ ذاتِ الْعِمادِ الَّتِی لَمْ یخْلَقْ مِثْلُها فِی الْبِلادِ؛ آیا ندیدی پروردگارت با قوم عاد چه کرد؟ با آن شهر اِرَم و باعظمت عاد چه نمود؟ همان شهری که مانندش در شهرها آفریده نشده.»

 • مؤسسه آل یاسین

حدیثی جالب که مرگ را برایمان دلچسب می کند!

ترس ازمرگ

انتقال از سرای فانی و در آمدن به دیار باقی با اضطرابی فراوان همراه است چرا که مرگ واقعیتی تجربه نشده و نا آشناست. از این رو لزوم همراهی همراهانی عالِم برای از میان بردن این اضطراب امری ضروری است.

 

دلهره و اضطراب از واقع شدن در شرایطی تازه و نا آشنا امری شناخته شده در میان افراد است. در واقع نبودِ علم و آگاهی کافی در خصوص امور تازه و تجربه نشده نگرانی هایی را با خود به همراه می آورد. در چنین شرایطی همراهیِ همراهانی آگاه نسبت به شرایط تازه؛ سبب کمرنگ شدن این اضطراب می گردد.

هر چه همراه شناخت بیشتری داشته باشد این اضطراب و نگرانی کمرنگ تر خواهد شد تا آنجا که در صورت آشنایی تام و کامل همراه با امر جدید آرامش جایگزین دلهره می شود. از سوی دیگر هر چه محیط پیش رو متفاوت تر از محیط های تجربه شده پیشین باشد این واهمه دو چندان می گردد.

با آنکه در آیات الهی و روایات معصومین(علیهم السلام) توصیفات زیبایی در خصوص مرگ و سرای آخرت به چشم می خورد اما ترس از مرگ واقعیتی انکار ناپذیر است.

در روایات منقول از ائمه اطهار علل متعددی برای این ترس ذکر شده است. در بسیاری از روایات ترس از مرگ به سبب کثرت گناهان شخص و گاهی به سبب عدم شناخت فرد از مرگ بیان شده است.

 • مؤسسه آل یاسین

دوستی پنهانی دختر و پسر

بازدید : ۸۳۹ بار

قرآن کریم در باب بهداشت روانی دختر و پسر، آن‌ها را از داشتن روابط و دوستی پنهانی با جنس مخالف نهی کرده است. 

 • مؤسسه آل یاسین

بدترین مردمان!

بازدید : ۵۷۱ بار
دسته بندی : تهذیب ,


سخن‌چینی در لغت، به معنی خبرکشی است. سخن‌چینی به این معناست که سخن کسی را به دیگری بگوید و موجب اختلاف آن دو گردد و یا راز شخصی را افشاء کردن می‌باشد.

 • مؤسسه آل یاسین

روح هایی که زیستگاه شیطان می شوند !

بازدید : ۶۴۳ بار
دسته بندی : تهذیب ,


روح انسان‌ها با هم تفاوت دارند چنانچه بدنشان با یکدیگر فرق مى‌کند. بعضى روحشان خیلى کوچک است شاید بدن قوى‌اى داشته باشند، ولى اندک ناراحتى آنان را به جزع و فزع مى‌آورد. قدرت اندک فقر را ندارند، عصبانى مى‌شوند و حتى گاهى بر خدا اوقات تلخى مى‌کنند.

 • مؤسسه آل یاسین
مگر نهی حضرت آدم(ع) از نزدیک‌شدن به درخت ممنوعه، مانند نهی ما از خوردن شراب نبود؟! پس چرا او خورد و ما نخوریم؟!
پرسش
خدا وقتی حضرت آدم را از خوردن آن درخت منع فرمود، حضرت آدم از آن درخت خورد و ترک اولی کرد. اما به نظر این‌طور نمی‌رسد؛ چون خدا نفرمود بهتر است نخوری، بلکه فرمود اصلاً نخوری. و این نشان می‌دهد که خوردن از آن درخت حرام است؛ چون خدا همان نوع دستوری را که برای شراب داده، برای آن درخت دادند. در جای دیگری هم در پاسخ به پرسش‌گر گفته بودند که چون آن زمان شریعت و دین نبوده، لذا گناه و خطا معنا نداشت. در این مورد هم باید گفت که چه دلیل و شریعتی بالاتر از این‌که خود خدا بگوید از این درخت نخور؟
 • مؤسسه آل یاسین
آیا منابع اهل سنت نیز آیه "اولئک هم خیر البریه" را در مورد امام علی(ع) و پیروان حضرتشان می‌دانند و آیه قبلش را در مورد دشمنانشان؟
پرسش
در یک سایت اهل سنت حدیث مربوط به آیه "اولئک هم خیر البریه" را خواندم که به گفته پیامبر(ص) در باره حضرت علی(ع) و شیعیان آن‌حضرت است. آیا از نظر اهل تسنن این حدیث مرسل و غیر ثقه است. و آیا در منابع موثق اهل تسنن به این حدیث اشاره شده است؟!
 • مؤسسه آل یاسین

جلسه16 درس فلسفه مورخه 94/04/11

بازدید : ۶۲۰ بار
دسته بندی : اسفار اربعه ,

تدریس اسفار اربعه ملا صدرا

"استاد ارجمند حضرت آیت الله حاج سید محمد موسوی حفظه الله"


دریافت با ذکر صلوات • مؤسسه آل یاسین

آغوشش را باز می‌ کرد، برای قطره ‌های لطیف باران؛ زمین را می ‌گویم، همان‌ که آدم‌ های بسیاری بر روی خود دیده بود.
- زمین! ای هدیه ‌ی عزیز خدا! برایمان تعریف کن از آنچه دیده ‌ای!
باران می ‌بارید و زمین عزیز یاد خاطراتی می ‌افتاد که نشان از غصه‌ های او از مردم بی‌ وفا داشت؛ آهی کشید و گفت:
- من خودم دیدم روزهایی را که منتظران پیامبرِ مهربانی ها برای آمدنش لحظه ‌شماری می‌ کردند؛ روزهایی که به دشمنانشان وعید آمدن او را می ‌دادند و می ‌گفتند:
"خیلی زود می ‌آید آن روزی که ما از دست شما نامردان، راحت می ‌شویم. منجی ما، عادل است، حق ما را از شما می- ‌گیرد."

 • مؤسسه آل یاسین


۱۶ مرداد سال 58 در حالی که کمتر از یک سال از انقلاب اسلامی ایران گذشته بود بنیانگذار جمهوری اسلامی در اقدامی هوشمندانه از مسلمانان جهان خواست تا آخرین جمعهٔ ماه رمضان را به عنوان «روز قدس» انتخاب کنند و در این روز همبستگی خود را در حمایت از «حقوق قانونی مردم مسلمان فلسطین» به نمایش بگذارند.

پس از آن بود که جمعه آخر ماه مبارک رمضان یعنی روز قدس نه تنها در ایران بلکه در سایر کشورهای اسلامی نیز معنا پیدا کرد و حتی غیر مسلمانان نیز با حضور در این راهپیمایی از مردم مظلوم فلسطین اعلام حمایت و از رژیم صهیونیستی اعلام انزجار می‌کنند.
حسین شیخ الاسلام، مشاور بین الملل رییس مجلس شورای اسلامی و دبیر کنفرانس بین‌المللی حمایت از انتفاضه‌ فلسطین در همین رابطه معتقد است که استکبار جهانی برای اینکه مساله قدس را به عنوان اولویت نخست جهان اسلام از دستور کار مسلمانان خارج کند جریان های تروریسم و تکفیری را درمنطقه راه انداخته است و با جنگهای قومی و مذهبی قصد دارد نگاه و توجه مسلمانان از قدس برگیرد .
او حضور در راهپیمایی روز قدس را به معنای دفاع از مردم مظلوم در برابر ظالم و ایستادن در جبهه حق علیه باطل می‌داند.
مشروح گفت‌و‌گوی تبیان با حسین شیخ الاسلام را در زیر می‌خوانید:


-اهمیت روز قدس و برگزاری راهپیمایی سراسری در این روز را در چه می دانید؟
 قدس هم یک مسئله عقیدتی و هم یک مسئله سیاسی است، به این دلیل مسئله عقیدتی است که پیامبر را شبانه در شب معراج  فرشتگان از مسجد الحرام به مسجد الاقصی می آورند و آیه اول سوره اسراء نیز موید این موضوع است.
در واقع مسجدالاقصی خاصیتی دارد که مسجد الاحرام ندارد و در خود همین آیه سوره اسراء نیز تاکید شده است که حول و اطراف مسجد نیز دارای اهمیت و مقدس است و به همین دلیل است که نه تنها قدس شریف بلکه اطراف آن نیز برای مسلمانان مهم است.
وظیفه شرعی هر مسلمانی دفاع از مظلومان و کسانی است که از کاشانه و دیارشان با بی انصافی آواره شده اند و براساس آموزه های قرآن دفاع از مظلوم در مقابل ظالم وظیفه هر فرد مسلمان است و به همین دلیل نیز مسلمانان باید درروز قدس ضمن دفاع از حریم قدس شریف برای بازگرداندن آن به  دنیای اسلام از مردم آواره ای که بواسطه دفاع  از این مکان مقدس مسلمانان آواره شده اند نیز دفاع کنند و برائت خود از رژیم ظالم و اشغالگر قدس را اعلام کنند.
قدس به این دلیل یک مسئله سیاسی برای جهان اسلام است که استکبار جهانی برای سلطه بر جهان رژیم اسرائیل را ایجاد و حمایت کرد و به همین دلیل نیز مسلمانان با آن مخالفت می کنند و یکی از عرصه های اعلام این مخالفت نیز حضور در راهپیمایی روز قدس است.

قدس هم یک مسئله عقیدتی و هم یک مسئله سیاسی است، به این دلیل مسئله عقیدتی است که پیامبر را شبانه در شب معراج  فرشتگان از مسجد الحرام به مسجد الاقصی می آورند و آیه اول سوره اسراء نیز موید این موضوع است

-شرایط کنونی منطقه و جهان چه تاثیری در نحوه برگزاری این راهپیمایی و حضور مردم خواهد داشت؟
در حال حاضر نیز استکبار جهانی برای اینکه نیروهای ما را تضعیف کند و قضیه واولویت نخست جهان اسلام را که مسئله قدس است از دستور کار مسلمانان خارج کند جریان های تروریسم و تکفیری را درمنطقه راه انداخته است و با جنگهای قومی و مذهبی قصد دارد نگاه و توجه مسلمانان از قدس برگیرد .
قطعا مسلمانان برای اینکه هرساله نشان دهند که مسئله قدس برایشان دارای اهمیت است و اولویت نخست شان است باید یکپارچه در راهپیمایی این روز شرکت کنند و با شعار لااله الاالله و الله کبر که شعار یکپارچگی شان است و همچنین شعار مرگ بر امریکا و مرگ بر اسرائیل که جهت گیری مسلمین است دفاع خود از قدس و مردم مظلوم فلسطین را به مردم دنیا یکبار دیگر ثابت کنند.


-چرا روز قدس بعد از گذشت سی و شش سال از نامگذاری و تعیین آن توسط حضرت امام(ره) توانسته به روزی جهانی و فراگیر تبدیل شود؟
22 بهمن 57 مردم  مسلمان ایران صبح پیروزی انقلاب را جشن گرفتند ودر بعدازظهر همان روز سفارت اسرائیل در تهران را گرفتند و همین موضوع نشان دهنده جهت گیری مردم ایران در حمایت از مردم فلسطین و دفاع از مظلوم بود و می بینیم ده روز بعداز این موضوع عرفات برای تبریک به  تهران می آید و درهمان روز سفارت سازمان آزادی بخش فلسطین برای اولین بار در دنیا ایجاد می شود وبعد  از این اقدام مردم مسلمان ایران و حکومت ایران است که دیگر سفارت های سازمان آزادی بخش فلسطین دردنیا ایجاد می شود.
در واقع مردم ایران خواستند و توانستند تا امروز از مردم فلسطین علی رغم همه فشارهای بین المللی دفاع کنند و همچنان مسئله قدس را مسئله نخست جهان اسلام می دانند.


-حضور مردم ایران در راهپیمایی روز قدس چه پیامی را به سایر ملل مسلمان و آزادی خواه منتقل خواهد کرد؟
حضور ما در راهپیمایی روز قدس ادامه همان خط تشکیل سفارت و دفاع از مردم مظلوم در برابر ظالم و ایستادن در جبهه حق علیه باطل برای پیروزی حق است.
خط حق و باطل از زمانی که مردم ما علیه نظام شاهنشاهی و طاغوتی  وآمریکایی و اسرائیلی طغیان کردند شروع شد و تا به امروز نیز این جبهه یعنی جبهه حق و باطل به واسطه انقلاب اسلامی ایران در دنیا همچنان وجود دارد و مبارزه مردم مسلمان در یمن علیه رژیم طاغوتی و مردم سوریه علیه استکبار نیز در ادامه همان راه است و قطعا دفاع مردم مسلمان فلسطین نیز در همین راستا است و این تقسیم بندی همواره به نفع جبهه حق به پایان می رسد.
روز قدس تبدیل به یک فرهنگ در کشور شده است. اینکه ما می بینیم مردم هرساله پرشورتر و باشکوه‌تردر راهپیمایی روز قدس شرکت می کنند و شعارهای مشترک و جهت گیری های خودمقابل استکبار را محکم تر و رساتر اعلام می کنند نشان می دهد که روز قدس و دفاع از مظلومان و مردم آواره فلسطین به یک فرهنگ تبدیل شده است و قطعا این فرهنگ روز به روز قوی تر و نهادینه می شود .

 • مؤسسه آل یاسین

پشتیبانی