|مؤسسه تخصصی آل یاسین|

emailآخرین رویدادها:  
  • آثـار ماندگـار 6
  • آثـار ماندگـار 5
  • رونمایی از کتاب شهیده ولایت
  • آثـار ماندگــار 4
  • آثـار ماندگــار 3
  • آثـار ماندگــار 2
  • اســوه تاریخ
  • آثـار ماندگـــار 1
adsپیوندها
امام خمینی
امام خامنه ای
archiveبایگانی
random-hadisحدیث تصادفی
سخنی از بهشت
adsاعلانـات

چرا بهترین گزینه برای سفارت، مسلم بن عقیل انتخاب می‌شود؟
حماسه کربلایی عاشورا به قدّ ابدیّت، شناخته می شود و بعد از نامه های آنچنانی که مردم کوفه برای دعوت از فرزند پیغمبر نوشتند، حضرت قصد سفر به کوفه کردند. شایسته بود که قبل از ورود به شهر کوفه، فردی که از هر جهت مورد اعتماد ایشان بود را برای بررسی شرایط و مهیّا کردن مقدمات، قبل از خود عازم کوفه کنند. انتخاب حضرت مسلم ابن عقیل(علیه السلام) به عنوان سفیر و نماینده امام حسین(علیه السلام) به تنهایی، نشان دهنده جایگاه شخصیّتی و کارایی ایشان است.

والاترین سفیر

حماسه کربلایی عاشورا به قدّ ابدیّت، شناخته می شود و بعد از نامه های آنچنانی که مردم کوفه برای دعوت از فرزند پیغمبر نوشتند، حضرت قصد سفر به کوفه کردند.
شایسته بود که قبل از ورود به شهر کوفه، فردی که از هر جهت مورد اعتماد ایشان بود را برای بررسی شرایط و مهیّا کردن مقدمات، قبل از خود عازم کوفه کنند. انتخاب حضرت مسلم ابن عقیل(علیه السلام) به عنوان سفیر و نماینده امام حسین(علیه السلام) به تنهایی، نشان دهنده جایگاه شخصیّتی و کارایی ایشان است.
امام حسین(علیه السلام) برخاست، و بین رکن و مقام دو رکعت نماز بجا آورد، سپس در این کار از خداوند خیر و میمنت طلبیده، مسلم بن عقیل(قدس الله روحه) را نزد خود خواند، و او را از قضایا مطلع ساخته، جواب نامه هاى اهل کوفه را نوشته، همراه وى گسیل داشت. (نفس المهموم، قمى، ص۵۱) حقیقت آن است که به دلایل مختلف، مسلم ابن عقیل(علیه السلام) بهترین گزینه برای نمایندگی امام حسین (علیه السلام) در کوفه بود که در ادامه به برخی از آنها اشاره می کنیم.

  امام حسین(علیه السلام) به عنوان ولیّ معصوم و حجّت الهی، به خوبی اولیاء الهی و مراتب آنان را می شناسد؛ از این رو بهترین گزینه ای که بتواند نماینده ای شایسته برای امام باشد را می شناسد. کسی که هیچ اندوه و ترسی از پیشامدهای احتمالی در کوفه به خود راه ندهد. چنانکه قرآن کریم می فرماید: أَلا إِنَّ أَوْلِیاءَ اللَّهِ لا خَوْفٌ عَلَیْهِمْ وَ لا هُمْ یَحْزَنُون‏؛ آگاه باشید، که بر دوستان خدا نه بیمى است و نه آنان اندوهگین مى‏ شوند. (یونس؛ 62)

شجاع ترین سفیر

امام حسین(علیه السلام) به عنوان ولیّ معصوم و حجّت الهی، به خوبی اولیاء الهی و مراتب آنان را می شناسد؛ از این رو بهترین گزینه ای که بتواند نماینده ای شایسته برای امام باشد را می شناسد. کسی که هیچ اندوه و ترسی از پیشامدهای احتمالی در کوفه به خود راه ندهد.
چنانکه قرآن کریم می فرماید: أَلا إِنَّ أَوْلِیاءَ اللَّهِ لاخَوْفٌ عَلَیْهِمْ وَ لا هُمْ یَحْزَنُون‏؛ آگاه باشید، که بر دوستان خدا نه بیمى است و نه آنان اندوهگین مى‏ شوند. (یونس؛ 62) حضرت مسلم (علیه السلام) از چنان شجاعت بی نظیری برخوردار بود که وقتی به تنهایی میان خیل دشمنان گرفتار شد نتوانستند حریف جنگاوری و شجاعت او شوند تا اینکه با فریب، او را به دام انداختند که اگر تسلیم شود در امان است. بدین طریق مسلم، تسلیم شد.(تاریخ طبری، ج۵، ص۳۵۰)
اینکه کسی به تنهایی در حالی که می داند رساندن پیام امامش، بسیار خطرناک است و به احتمال زیاد کشته خواهد شد، با غربت تمام وارد شهر هزار چهره و پر فریبی چون کوفه شود، دلیلی محکم بر شجاعت این سفیر شایسته است.

علم و بصیرت

کسی که می خواهد نقش نمایندگی یک امام معصوم را بر عهده بگیرد لاجرم باید دارای علم و بصیرت فوق العاده باشد؛ لذا انتخاب حضرت مسلم دلیلی بر کامل بودن ایشان از جهات مختلف از جمله علم و بصیرت است.
ویژگی شهر کوفه از لحاظ ساختار اجتماعی، بسیار پیچیده و دارای تفاوت های مذهبی، تنوع قبیله ای، اختلافات قومی و تفاوت طبقاتی، تأکیدی است بر لزوم علم و بصیرت فرستاده امام. در واقع نماینده امام حسین(علیه السلام) باید آئینه تمام نمای ایشان باشد تا بتواند همه چیز را برای ورود آن حضرت مهیّا سازد. درایت این سفیر با شوکت را در موارد گوناگون می بینیم؛ از جمله اینکه، خانه مختار ثقفی را به عنوان مقرّ خود انتخاب کرد. (تاریخ طبری، ج2، ص264) چراکه، مختار داماد والی کوفه بود؛ لذا حضرت مسلم(علیه السلام) در آن خانه، مصونیتی سیاسی داشت.
نکته دیگر در نوع بیعت گرفتن از مردم است! با اینکه حضرت مسلم (علیه السلام) از هیچ کس درخواست بیعت نکرد و فقط نامه امام را به گوش آنها رساند ولی مردم، خودشان مشتاقانه به بیعت با نماینده امامشان شتافتند و او چهارچوب بیعت را به طور دقیق روشن کرد. برای این کار، همانند بیعتی که پیامبر خدا از قبیله اوس و خزرج گرفت، عمل می کند. (ر.ک: الشهید مسلم؛ مقرم، ص۱۰۳) با این تدبیر حضرت مسلم، مردم بدون هیچ اعتراض و مقاومتی نسبت به محتوای بیعت، بیعت کردند.

  • موافقین ۰ مخالفین ۰
  • تاریخ نشر: يكشنبه / ۲۰ مرداد ۱۳۹۸

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی

پشتیبانی