|مؤسسه تخصصی آل یاسین|

emailآخرین رویدادها:  
  • آثـار ماندگـار 6
  • آثـار ماندگـار 5
  • رونمایی از کتاب شهیده ولایت
  • آثـار ماندگــار 4
  • آثـار ماندگــار 3
  • آثـار ماندگــار 2
  • اســوه تاریخ
  • آثـار ماندگـــار 1
adsپیوندها
امام خمینی
امام خامنه ای
random-hadisحدیث تصادفی
سخنی از بهشت
adsاعلانـات

چرا اسلام دین کاملی هست؟

بازدید : ۱۴۴ بار
دسته بندی : اعتقادات ,
الاسلام

اسلام دین کاملى است؛ یعنى نقصى ندارد. به عبارت بهتر، هر آنچه که لازمه یک زندگى سعادت مند دنیوی و اخروى است را دارد.


بحث کامل بودن اسلام و خاتمیت دو روى یک سکه‏اند؛ چراکه اگر اثبات شد دین اسلام خاتم ادیان است لازمه‏اش آن است که کامل ترین آنها تا روز قیامت نیز باشد؛ چون اگر کامل ترین نباشد پس ناقص خواهد بود و با وجود نقصش نمى‏تواند انسان‏ها را آن طور که شایسته و بایسته است به سوى کمال هدایت نماید و این امر نیز با عدالت الاهی منافات دارد و بر خداوند قبیح است. پس لازم است دین اسلام، هرآنچه را که آدمى براى هدایت لازم دارد، دارا باشد تا ادله و حجج بر انسان تمام شده باشد.
حال سخن این جا است که با استفاده از چه قرائن و شواهدى ما متوجه مى‏شویم که اسلام دین کاملى است و براى سعادت و کمال انسان برنامه‏هایى در همه عصرها و زمان‏ها دارد، آن هم در همه زمینه‏ها؟
جواب آن است که دین مبین اسلام از یک سری ابزارهایى استفاده نموده که این ابزارها سبب جاودانگى و کمال آن شده است که ذیلاً به نحو اختصار به آن مى‏پردازیم:
۱. دین اسلام براى هدایت انسان‏ها از یک سو از قواعد کلى و عام استفاده نموده که در واقع منبع قواعد امور لا یتغیرى هستند که به مرور زمان تغییر و تبدل نمى‏پذیرند. این منابع عبارت اند از:
الف. حکمِ عقل سلیم که خداوند آن را در استنباط احکام شرعى حجت دانسته؛ مثل قبیح بودن ظلم یا حسن بودن عدل.
ب. خداوند احکام را تابع مصالح و مفاسد قرار داده است. پس هر امرى که مصلحت بیشترى داشته باشد، از نظر شارع مقدم بر امر دیگر است.
ج. قوانین کلى وجود دارند که مى‏توانند محدود کننده بقیه احکام باشند؛ مثل عدم وجود حرج در دین یا عدم وجود اکراه و اضطرار در احکام دینى. پس اگر مکلفى به واسطه حکم شرعى دچار حرج شده بود متناسب با وضعیتش، حکم شرعى او تبدیل به حکم دیگرى مى‏شود.
د. اسلام از قوانینى استفاده نموده که مطابق با فطرت است و در آنها رعایت سرشت تغییر ناپذیر انسان شده است و نیز در طریق قانون گذارى خداوند راه اعتدال را پیش گرفته است که اینها همگى به ماندگارى و جاودانگى احکام کمک مى‏کنند.
ه. اجتهاد یکى دیگر از ابزارهایى است که در اسلام استفاده شده تا موضوعات پدید آمده با کلیات موجود در دین تطبیق داده شود.
۲. راه دیگرى که اسلام براى ماندگارى استفاده نموده تنوع و تعدد احکام در گستره بسیار وسیع زندگى است که شامل ابتدایى‏ترین امور؛ مثل آشامیدن می شود از سویى نیز در برگیرنده احکام معاملات و احکام حکومتى نیز هست.
۳. تفوق اخلاقى و اصول آن بر دیگر مذاهب و مکاتب اخلاقى و کمالى را که اسلام به انسان مى‏نمایاند، نیز یکى دیگر از راه‏هایى است که سبب ماندگارى اصول اسلامى شده است.
براى ذکر ادله‏اى دیگر مى‏توان به امور زیر اشاره نمود:
۱. بررسى جزء به جزء احکام اسلامى با دیگر احکام مشابه در ادیان دیگر حکایت از مترقى بودن و کامل بودن این احکام مى‏کند.
۲. بررسى آیات و روایات نشان دهنده کامل بودن دین اسلام است که به طور مثال آیه ۱۰۷ انبیا اسلام را بلاغ مى‏نامد؛ یعنى چیزى است که شما به وسیله آن به آرزوى خویش مى‏رسید یا در خطبه غدیر پیامبر صریحاً مى‏فرمایند هر آنچه را که مبعّد (باعث دوری) شما از بهشت بود و هرآنچه را که مقرّب (نزدیک کننده) شما به آن بوده ذکر نموده‏ام.
شیعه هم در واقع همان قرائت اصلی از اسلام است به خاطر اینکه به قرآن و پیامبر ص وامامان که توسط قرآن و پیامبر ص معرفی و مورد تاکید قرار گرفتند متکی است.
نکته ی دیگر اینکه در حال حاضر دین دیگری که از طرف خداوند ارسال شده باشد در حال حاضر وجود ندارد و محتوای ادیان قبلی از بین رفته یا تحریف شده است و با نزول دین بعدی، دین قبلی از اعتبار ساقط شده است.
 منبع : پرسمان دانشجویی
 

  • موافقین ۰ مخالفین ۰
  • تاریخ نشر: چهارشنبه / ۱۸ بهمن ۱۳۹۶

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی

پشتیبانی